Biz Kimiz

Biz dört nesil zeytinci bir aileyiz. Hikayemiz 1870 li yıllarda Girit Adası/ Resmo köyünde Hüseyin Olut (Mollalaki) ve Hüseyin Annaç ( Ğonyoti) dedelerimizle başlıyor.

Zeytincilik faaliyetlerine, 1924 yılında yaşanan mübadele ile Cunda Adası' nda devam etmek zorunda kalıyorlar. Geldikleri yerde de hasat zamanı bol esen poyraz rüzgarı varsa o yıl mahsulün çok çok iyi olacağını öğrenirler. İyi ki de mübadele olmuş;

Cunda Adası;  coğrafi konum itibari ile yılın en az on ayı Kaz Dağları' ndan esen poyraz rüzgarlarının Cunda denizlerinden geçerken taşıdığı iyot sayesinde zeytinlerin aldığı aroma açısından Türkiye' nin en kaliteli zeytinyağını bizlere sunar .  Ayvalık Ticaret Odası da  2004 yılında Zeytinyağımız için coğrafi tescil almıştır. (Satın aldığınız yağların Ayvalık Coğrafi İşareti Hologramı taşıdığından emin olunuz. )

Gelelim asıl konuya... Dedem iyi bir zeytinyağını anlamak için o zaman şartlarında sahanda yumurtayı zeytinyağı ile pişirir notunu öyle verirmiş. İyi bir zeytinyağı ağızda yeşil meyve aroması hissettirir, boğazdan geçerken de hafif yakar. Yakma sebebi de içeriğindeki yüksek fenolik bileşenlerin yoğun olmasıdır.. Fenolik bileşen  yüksekliği de zeytinyağının kalite göstergesidir.

Bizim ailemiz; kızartmadan tatlıya, yanıktan pişiğe, kuru ciltten saç bakımına, bebek bakımına kadar pek çok şey için zeytinyağı kullanıyor. Zeytinyağının kanserden ve kalp rahatsızlıklarından koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sağlıklı nesiller yetiştirmek için sevdiklerinize dördüncü aydan itibaren zeytinyağı yedirebilirsiniz. 

** İyi bir Ayvalık Zeytinyağı 0 - 1.5 (oleik) asit seviyesindedir ve 5 santigrat derece altında donar. Çözülüp tekrar donması yağın bileşenlerinde kayba yol açmaz.  Pişmiş, çiğ gıdalarda, kızartmalarda, salatalarda güvenle kullanabilirsiniz. 

**Cunda/Ayvalık yöresinde kendimize ait zeytinliklerden elde ettiğimiz yağımızı 18-25 derece arası serin,  kokusuz, kimyasal maddelerden uzak, ışık almayan yerde muhafaza edelim ki en az bir yıl nefasetini ve şifasını korusun. 

Son söz; mukaddes kitabımızda yer alan iki meyveden biri olan zeytin tek başına; bir insanı besler, tedavi eder, hastalıklardan korur, aydınlatır, ısıtır, temizler, geçim kaynağıdır, ölmez ağaçtır. ZEYTİNİN MUADİLİ YOKTUR.

Sevgiyle ve sağlıkla tüketiniz. 
 

Ariane